Everyday maths 2
Everyday maths 2

Start this free course now. Just create an account and sign in. Enrol and complete the course for a free statement of participation or digital badge if available.

Free course

Everyday maths 2

7.4 Other applications of ratio

A very common and practical use of ratio is when you want to change the proportions of a recipe. All recipes state the number of portions they will make, but this is not always the number that you wish to make – you may wish to make more or less than the actual recipe gives. If you wanted to make 18 scones but only have a recipe that makes 12, how do you know how much of each ingredient to use?

  • To make 12 scones
  • 400 g self-raising flour
  • 1 tablespoon caster sugar
  • 80 g butter
  • 250 ml milk
Figure 13 Scones on a plate

As you already know the ingredients to make 12 scones, you need to know how much of each ingredient to make an extra 6 scones. Since 6 is half of 12, if you halve each ingredient, you will have the ingredients for the extra 6 scones. To find the total for 18 scones you need to add together the ingredients for the 12 scones and the 6 scones.

Table 4

12 scones6 scones18 scones
400 g flour400 ÷ 2 = 200 g flour400 g + 200 g = 600 g flour
1 tablespoon caster sugar1 ÷ 2 = ½ tablespoon caster sugar1 + ½ = 1 ½ tablespoons caster sugar
80 g butter80 ÷ 2 = 40 g butter80 g + 40 g = 120 g butter
250 ml milk125 ml milk250 ml + 125 ml = 375 ml milk

Have a go at the activity below to check your skills.

Activity 16: Ratio and recipes

  1. This recipe makes 18 biscuits:
    • 220 g self-raising flour
    • 150 g butter
    • 100 g caster sugar
    • 2 eggs
  • How much of each ingredient is needed for 9 biscuits?

Answer

  1. Since 9 is half of 18, you need to halve each ingredient to find the amount required to make 9 biscuits.
    • 220g ÷ 2 = 110 g flour
    • 150g ÷ 2 = 75 g butter
    • 100g ÷ 2 = 50 g sugar
    • 2 ÷ 2 = 1 egg
  1. To make strawberry milkshake you need:
    • 630 ml milk
    • 3 scoops of ice cream
    • 240 g of strawberries
    • The recipe serves 3
  • How much of each ingredient is needed for 9 people?

Answer

  1. You know the ingredients for 3 but want to know the ingredients for 9. Since 9 is three times as big as 3, you need to multiply each ingredient by 3.
    • 630 ml × 3 = 1890 ml milk
    • 3 × 3 = 9 scoops of ice cream
    • 240 g × 3 = 720 g of strawberries
  1. Angel Delight recipe:
    • Add 60 g powder to 300 ml cold milk
    • Serves 2 people
  • How much of each ingredient is needed to serve 5 people?

Answer

  1. You know the ingredients for 2 people. You can find ingredients for 4 people by doubling the ingredients for 2. You then need ingredients for an extra 1 person. Since 1 is half of 2, you can halve the ingredients for 2 people.
    • 60 g + 60 g + 30 g = 150 g powder
    • 300 ml + 300 ml + 150 ml = 750 ml milk

The final practical application of ratio can be very useful when you are out shopping. Supermarkets often try and encourage us to buy in bulk by offering larger ‘value’ packs. But how can you work out if this is actually a good deal? Take a look at the example below.

Example: Ratio and shopping

Which of the boxes below offers the best value for money?

Described image
Figure 14 Shopping options: tea

Method

To work out which is the best value for money we need to find the price of 1 teabag.

If 40 teabags cost £1.20 then to find the cost of 1 teabag you do:

£1.20 ÷ 40 = £0.03, or 3p

If 240 teabags cost £9.60 then to find the cost of 1 teabag you do:

£9.60 ÷ 240 = £0.04, or 4p

The box containing 40 teabags is therefore better value than the larger box.

Activity 17: Practical applications of ratio

Use the activity below to practise your skills.

  1. In each picture, work out which deal is the best value for money.

Answer

  1.  

    • a.2 litres cost 64 p, so 1 litre costs 64 p ÷ 2 = 32p.

      3 litres cost 99p, so 1 litre costs 99p ÷ 3 = 33p.

      Comparing the cost of 1 litre in each case, we see that the 2-litre bottle is the best buy.

Answer

  1.  

    • b.1 pint costs 26p.

      4-pint carton costs 92p, so 1 pint costs 92p ÷ 4 = 23p.

      Comparing the cost of 1 pint of milk in each case, we see that the 4-pint carton is the best buy.

Answer

  1.  

    • c.5 kg costs £10, so 1 kg costs £10 ÷ 5 = £2.

      2 kg cost £3, so 1 kg costs £3 ÷ 2 = £1.50.

      Comparing the cost of 1 kg of powder in each case, we see that the 2 kg box is the best buy.

  1. Two supermarkets sell the same brand of juice. Shop B is offering ‘buy one get second one half price’ for apple juice and ‘buy one get one free’ for orange juice.

    For each type of juice which shop is offering the best deal?

Answer

  1.  

    • a.Shop A: 1 litre costs 52p

      Shop B: 2 litres cost 72p + 36p = 108p (here we pay 72p for the first litre and 36p for second litre), so 1 litre costs 108p ÷ 2 = 54p.

      Comparing the cost of 1 litre of apple juice in each case, we see that Shop A offers the better deal.

Answer

  1.  

    • b.Shop A: 1 litre costs 39p

      Shop B: 2 litres cost 76p (we get 1 litre free), so 1 litre costs: 76p ÷ 2 = 38p.

      Comparing the cost of 1 litre of orange juice in each case, we see that Shop B offers the better deal.

You have now completed all elements of the ratio section and hopefully are feeling confident with each topic.

The next section of the course deals with formulas. This might sound daunting but you have actually already used a formula. Remember when you learned about how to work out the percentage change of an item? To do that you used a simple formula and you will now take a closer look at slightly more complex formulas.

Summary

In this section you have:

  • learned about the three different types of ratio problems and that the aim of any ratio problem is to find out how much one part is worth
  • practised solving each type of ratio problem:
    • where the total amount is given
    • where you are given the total of only one part
    • where only the difference in amounts is given
  • learned about other useful applications of ratio, such as changing the proportions of a recipe.
FSM_2

Take your learning further

Making the decision to study can be a big step, which is why you'll want a trusted University. The Open University has 50 years’ experience delivering flexible learning and 170,000 students are studying with us right now. Take a look at all Open University courses.

If you are new to University-level study, we offer two introductory routes to our qualifications. You could either choose to start with an Access module, or a module which allows you to count your previous learning towards an Open University qualification. Read our guide on Where to take your learning next for more information.

Not ready for formal University study? Then browse over 1000 free courses on OpenLearn and sign up to our newsletter to hear about new free courses as they are released.

Every year, thousands of students decide to study with The Open University. With over 120 qualifications, we’ve got the right course for you.

Request an Open University prospectus371