7.4 Other applications of ratio
A very common and practical use of ratio is when you want to change the proportions of a recipe. All recipes state the number of portions they will make, but this is not always the number that you wish to make – you may wish to make more or less than the actual recipe gives. If you wanted to make 18 scones but only have a recipe that makes 12, how do you know how much of each ingredient to use?
To make 12 scones
400 g self-raising flour
1 tablespoon caster sugar
80 g butter
250 ml milk

As you already know the ingredients to make 12 scones, you need to know how much of each ingredient to make an extra 6 scones. Since 6 is half of 12, if you halve each ingredient, you will have the ingredients for the extra 6 scones. To find the total for 18 scones you need to add together the ingredients for the 12 scones and the 6 scones.
12 scones | 6 scones | 18 scones |
400 g flour | 400 ÷ 2 = 200 g flour | 400 g + 200 g = 600 g flour |
1 tablespoon caster sugar | 1 ÷ 2 = ½ tablespoon caster sugar | 1 + ½ = 1 ½ tablespoons caster sugar |
80 g butter | 80 ÷ 2 = 40 g butter | 80 g + 40 g = 120 g butter |
250 ml milk | 125 ml milk | 250 ml + 125 ml = 375 ml milk |
Have a go at the activity below to check your skills.
Activity _unit2.7.4 Activity 16: Ratio and recipes
This recipe makes 18 biscuits
220 g self-raising flour
150 g butter
100 g caster sugar
2 eggs
How much of each ingredient is needed for 9 biscuits?
Answer
Since 9 is half of 18, you need to halve each ingredient to find the amount required to make 9 biscuits.
220g ÷ 2 = 110 g flour
150g ÷ 2 = 75 g butter
100g ÷ 2 = 50 g sugar
2 ÷ 2 = 1 egg
To make strawberry milkshake you need:
630 ml milk
3 scoops of ice cream
240 g of strawberries
The recipe serves 3
How much of each ingredient is needed for 9 people?
Answer
You know the ingredients for 3 but want to know the ingredients for 9. Since 9 is three times as big as 3, you need to multiply each ingredient by 3.
630 ml × 3 = 1890 ml milk
3 × 3 = 9 scoops of ice cream
240 g × 3 = 720 g of strawberries
Angel Delight recipe:
Add 60 g powder to 300 ml cold milk
Serves 2 people
How much of each ingredient is needed to serve 5 people?
Answer
You know the ingredients for 2 people. You can find ingredients for 4 people by doubling the ingredients for 2. You then need ingredients for an extra 1 person. Since 1 is half of 2, you can halve the ingredients for 2 people.
60 g + 60 g + 30 g = 150 g powder
300 ml + 300 ml + 150 ml = 750 ml milk
The final practical application of ratio can be very useful when you are out shopping. Supermarkets often try and encourage us to buy in bulk by offering larger ‘value’ packs. But how can you work out if this is actually a good deal? Take a look at the example below.
Case study _unit2.7.4 Example: Ratio and shopping
Which of the boxes below offers the best value for money?
Method
To work out which is the best value for money we need to find the price of 1 teabag.
If 40 teabags cost £1.20 then to find the cost of 1 teabag you do:
Extract _unit2.7.8
£1.20 ÷ 40 = £0.03, or 3p
If 240 teabags cost £9.60 then to find the cost of 1 teabag you do:
Extract _unit2.7.9
£9.60 ÷ 240 = £0.04, or 4p
The box containing 40 teabags is therefore better value than the larger box.
Activity _unit2.7.5 Activity 17: Practical applications of ratio
Use the activity below to practise your skills.
In each picture, work out which deal is the best value for money.
- a.
Answer
a.2 litres cost 64 p, so 1 litre costs 64 p ÷ 2 = 32p.
3 litres cost 99p, so 1 litre costs 99p ÷ 3 = 33p.
Comparing the cost of 1 litre in each case, we see that the 2-litre bottle is the best buy.
Answer
b.1 pint costs 26p.
4-pint carton costs 92p, so 1 pint costs 92p ÷ 4 = 23p.
Comparing the cost of 1 pint of milk in each case, we see that the 4-pint carton is the best buy.
Answer
c.5 kg costs £10, so 1 kg costs £10 ÷ 5 = £2.
2 kg cost £3, so 1 kg costs £3 ÷ 2 = £1.50.
Comparing the cost of 1 kg of powder in each case, we see that the 2 kg box is the best buy.
Two supermarkets sell the same brand of juice. Shop B is offering ‘buy one get second one half price’ for apple juice and ‘buy one get one free’ for orange juice.
For each type of juice which shop is offering the best deal?
- a.
Answer
a.Shop A: 1 litre costs 52p
Shop B: 2 litres cost 72p + 36p = 108p (here we pay 72p for the first litre and 36p for second litre), so 1 litre costs 108p ÷ 2 = 54p.
Comparing the cost of 1 litre of apple juice in each case, we see that Shop A offers the better deal.
You have now completed all elements of the ratio section and hopefully are feeling confident with each topic.
The next section of the course deals with formulas. This might sound daunting but you have actually already used a formula. Remember when you learned about how to work out the percentage change of an item? To do that you used a simple formula and you will now take a closer look at slightly more complex formulas.
Summary
In this section you have:
learned about the three different types of ratio problems and that the aim of any ratio problem is to find out how much one part is worth
practised solving each type of ratio problem:
where the total amount is given
where you are given the total of only one part
where only the difference in amounts is given
learned about other useful applications of ratio, such as changing the proportions of a recipe.